Pampeliška sirup: základní způsoby vaření - jak vyrobit domácí pampeliška medu

Pampeliška sirup

Pampeliška sirup získává stále větší popularitu. Tato dezertní mísa se také nazývá medem kvůli své vnější podobnosti. Chuť pampeliškového sirupu se samozřejmě liší od medu, ale co se týče užitečných vlastností, není vůči němu prakticky horší. Užívání lektvaru pampelišky ráno, 1 lžička, pomůže vyrovnat se s viry a různými nachlazeními. Tento sirup také pomáhá normalizovat trávení a metabolismus. Lidé trpící onemocněním jater a žlučníku používají med z pampelišky pro preventivní účely a během exacerbace.

Složení: voda, citronová kyselina, pampeliška, cukr
Čas do záložky: Jaro, Léto


Shromažďujte pouze květové hlavy a škubejte je co nejblíže základně nádoby. Zpracování surovin by mělo začít co nejdříve, bezprostředně po sběru. Po 1 - 2 hodinách se odtrhané hlavy začnou uzavírat, což ztěžuje jejich čištění od zelené části.

Nabízíme vám několik základních receptů na výběr, ve kterých se připravuje sirup z loupaných okvětních lístků i celých pupenů..

Pampeliška sirup

Dva způsoby, jak vyrobit celý bud sirup

Tento recept zahrnuje použití neloupaných pupenů. Hlavní věc je, že stonek je odstraněn až na samotnou hlavu. Shromážděná „plodina“ se promyje v několika vodách. Před vařením jsou květy namočeny ve studené vodě, aby se odstranila hořkost z pampeliškové šťávy.

Pampeliška sirup

Metoda jedna

 • květiny - 300 kusů;
 • cukr - 1 kilogram;
 • voda - 1 litr;

Květiny se nalijí vroucí vodou a vaří se po dobu 25 minut na minimálním výkonu hořáku. V tomto případě musí být víko pevně uzavřeno. Po stanovené době se oheň vypne a hmota se nechá jeden den pod víkem. Během této doby získá pampeliška infuze tmavě bohaté barvy. Květiny se odstraní jejich dobrým stlačením rukama a tekutina se filtruje přes nejmenší síto.

Poté se do vývaru přidá cukr. Kapalina se vaří na mírném ohni po dobu 20 minut, dokud nezhoustne.

Pampeliška sirup

Metoda dvě

Počet složek zůstává stejný, mění se pouze technologie. Promyté pupeny se nalijí studenou vodou a zapálí. Po varu přikryjte misku a vařte na mírném ohni 50-60 minut. Vývar se nechá ochladit sám po dobu 3 až 4 hodin. Filtrujte obsah misky a trávu důkladně vytlačte. Sirup je ochucen cukrem a vařen na mírném ohni 1 - 2 hodiny.

Valentina Sidorova vám věnuje podrobný recept na výrobu pampeliškového sirupu z celých pupenů

Metody přípravy pampeliškového sirupu z lístků

Sirup vyrobený z okvětních lístků je nejvíce podobný medu kvůli jeho světle žluté barvě..

Shromážděné pupeny se umyjí a suší na ručnících, protože okvětní lístky jsou lépe odstraněny ze suchých hlav. To lze provést pomocí malých nůžek nebo ručně. Okvětní lístky musíte odříznout hned vedle nádoby.

Pampeliška sirup

Metoda jedna

 • pupeny pampelišky - 400 gramů;
 • voda - 500 mililitrů;
 • cukr - 1 kilogram.

Prvním krokem je připravit sirup smícháním a zahřátím cukru a vody v ohni po dobu 10 minut. Okvětní lístky bez zelení se umístí do zahuštěné hmoty a vaří se po dobu 15 minut. Oheň se vypne a viskózní hmota se nechá úplně vychladnout. Aby byl sirup průhledný, prochází sítem a zbývající koláč se používá při vaření želé.

Pampeliška sirup

Metoda dvě

Množství přísad odpovídá předchozímu receptu.

Okvětní lístky se nalijí 250 ml vody a vaří se při minimálním žáru po dobu 3 až 4 minut. Potom se hmota trvá pod víkem po dobu 8 až 10 hodin. Poté se vývar přelije jemným sítem nebo sýrem..

Pampeliška sirup

Ze zbytku vody a cukru se připravuje hustý sirup. K horké tekutině se přidá pampeliška, a vaří se 10 až 15 minut na mírném ohni až do medu.

Kanál Užitečné rady vám ráda sdělí recept na výrobu medu z pampelišky

Pampeliška dezert s příchutí

Můžete si připravit sirup pomocí dalších příchutí a produktů. Mohou to být hřebíček, vanilka, skořice, kořen zázvoru, máta, medovka, citron nebo pomerančová šťáva. Přidávají se do misky ve fázi přímého vaření byliny..

Počet produktů se bere v závislosti na vašich preferencích chuti. Pokud se soustředíte na objem přísad ve výše uvedených receptech, budete potřebovat následující množství aromatických přísad:

 • 1/3 lžičky mleté ​​skořice nebo 1 štěkací tyčinka
 • 1/3 zázvorového prášku nebo 2 role čerstvého kořene;
 • vanilkový cukr, musíte vzít asi ½ čajové lžičky nebo přírodního vanilinu na samém konci nože;
 • suchá máta nebo meduňka se přidává podle chuti;
 • citron nebo pomeranč bude stačit na 1 střední kopii.

Nedávejte všechny doplňky dohromady. Vyzkoušejte pampeliškový sirup s každou ingrediencí samostatně a najděte kombinaci, která vám vyhovuje.

Pampeliška sirup

Jak uchovávat sirup

Horký dezert z pampelišky se nalije do čistých sterilních sklenic a pevně zakryje víky. Skladujte tento produkt v lednici nebo ve sklepě. Datum vypršení platnosti - 1 rok.

Můžete také nalít sirup do plastových misek na kostky ledu a pomocí zmrzlých sladkých kostek připravit různé koktejly..

Pampeliška sirup


Podívejte se na podobné recepty

» » Pampeliška sirup: základní způsoby vaření - jak vyrobit domácí pampeliška medu