Výsadba mrkve: jak správně zasadit. Užitečné tipy

Navzdory relativní levnosti zeleniny pro každodenní spotřebu je mnoho rostlin pěstuje ve svých dáchách a dnes je to naše téma - výsadba mrkve: jak správně zasadit. Přes zdánlivou jednoduchost zemědělské technologie této kořenové plodiny skutečně existují nuance, které je třeba vzít v úvahu, aby vaše práce neplytvala, a na podzim si můžete sklizeň užít. Koneckonců, nemůžete vařit polévku bez mrkve a v polotovarech je to častá ingredience a čerstvá je velmi dobrá v salátech. Jak dobře nakládaná mrkev. Karoten, který je v něm obsažen, nás ochrání před nachlazením a je velmi užitečný pro vidění.

Výsadba mrkve: jak správně zasadit. Užitečné tipy

Kde začít? Samozřejmě, s výběrem odrůd. Vybereme nutně zónované ve vaší oblasti. Obecně není špatné pěstovat mrkev různých období zrání. zvláště pokud je v rodině děti, měla by být věnována zvláštní pozornost pěstování odrůd, které brzy dozrají. Jsou rádi, že křupají se sladkými kořeny, když banda takové radosti je stále velmi drahá na trhu. Pozdní zrání uložíme do sklepa. V krabici s mírně vlhkým pískem dokonale přežije až do další sklizně. V létě a na podzim použijeme časnou a střední sezónu jak pro čerstvou spotřebu, tak pro sklizeň.

Informace o době zrání jsou vždy uvedeny na obalu osiva, podle toho si zvolíme dobu setí. To znamená, že nejdříve zasejí mrkev, a to především - brzy dozrávající odrůdy. V oblasti jiné než černé může být setí zahájeno přibližně v poslední dekádě dubna. V jižních oblastech lze zasadit v březnu. Mrkev je zelenina odolná proti chladu, sazenice tolerují pět stupňový mráz, ale jejich vzhled lze očekávat déle než měsíc, takže s výsevem byste se neměli zdržovat. Vždy se ale chovejte podle počasí. Země by se měla zahřát na sedm až osm stupňů. Můžete se také zaměřit na signály přírody. Předpokládá se, že kvetení fialek a osiky naznačuje příznivou dobu pro setí..

Výsadba mrkve: jak správně zasadit. Užitečné tipy

Ale před výsevem, pojďme mluvit o půdě. Je důležité znát všechny jemnosti výsadba mrkve: jak správně zasadit a jaký druh půdy je potřebný. Pravděpodobně jste narazili na mrkevní zrůdy, neuvěřitelně zkroucené, rohy a ocasy. K jejich vzhledu vede těžká jílovitá nebo velmi kamenitá půda. Mrkev miluje moderování ve všem. Půda pro výsadbu by měla být dostatečně volná, bez kamenů a velkých hrud. Do jílu musí být přidán písek a kameny musí být vybírány ze zahrady do hloubky alespoň lopatkového bajonetu..

Organická hmota je vítána, jinak budou kořenové plodiny houževnaté a bez chuti, ale ne ve formě čerstvého hnoje, ale pouze dobře shnilého humusu a kompostu. To vyvolává otázku předchůdců.

Okurky, cukety jsou vhodné jako ty (pod nimi lze přidávat čerstvý hnůj, potom se nebude vyžadovat další organická hmota pod mrkví), jako předchůdce jsou vhodné rostlinné rostliny, ale mrkev neroste po petrželce, celeru a jiném umbelátu nebo šťovíku.

Výsadba mrkve: jak správně zasadit. Užitečné tipy

Půda musí mít neutrální reakci, takže kyselé půdy musí být odkysleny přidáním vápna, sádry nebo dolomitové mouky, pouze to musí být provedeno rok před výsadbou mrkve, protože se jí také nelíbí čerstvé vápno.

Není špatné přidat lžíci superfosfátu a síranu draselného na metr hřebene. A pokud se vám chemie nelíbí, použijte dřevo. Mimochodem, je také dobrý jako deoxidační činidlo, protože má alkalickou reakci.

Ujistěte se, že je půda co nejčistší. Koneckonců, mrkev pomalu stoupá a riskujete, že ji později v těchto houštinách nenajdete. Pšenice zelená je obzvláště škodlivá, která nejen propichuje kořenovou zeleninu skrz a skrz, ale také miluje drátěnku, která se také nelíbí hodování kořenů na chutných kořenech..

Výsadba mrkve: jak správně zasadit. Užitečné tipy

Výsadba mrkve: jak správně zasadit. Užitečné tipy

Postel je připravena. Mrkev se zpravidla vysazuje v několika řádcích, přičemž vzdálenost mezi nimi je asi dvacet centimetrů a asi 10 až 12 centimetrů od okraje hřebene. Šířka postele může být až 1,2 m, protože v tomto případě se můžete bez námahy dostat do středu.

Nejlepší je kombinovat setí společně s cibulkou, protože tímto způsobem budeme chránit obě plodiny před škodlivými škůdci - cibulkou a mrkvovými mouchami. Jak udělat řady obou plodin, rozhodněte se sami. Buď po jedné, nebo zasadit řadu cibule uprostřed, obecně jsou možnosti odlišné.

Cibule je vhodná pro nigely i sady. Beacon rostliny umožní včasné plevelení. V každé řadě mrkve v přibližně stejných vzdálenostech zasadíme semeno ředkvičky nebo salátu. Jsou to také rané plodiny, ale klíčí mnohem dříve a označí řadu. Mezeru mezi řádky můžete plevelit beze strachu.

A teď, pokud jde o samotná semena, jsou velmi malá, takže je důležité myslet na to, kdy výsadba mrkve, jak správně zasadit, aby nedošlo k nadměrnému zahuštění setí a urychlení klíčení. Tento problém se bojuje různými způsoby. Existují různé možnosti, jak připravit semena.

Výsadba mrkve: jak správně zasadit. Užitečné tipy

Někdo mísí semena s pískem v poměru lžíce semen na litr písku a prasnice tímto způsobem. Někdo nalévá celou zimu na role toaletního papíru a vkládá semena pastou ve správné vzdálenosti. Děláme to tímto způsobem: položte na papír pravítko a naneste malé kapky pasty, docela silné, v intervalech jeden a půl až dva centimetry. Semeno položte na kapku a nechte papírový proužek zaschnout, pak jej převalte do role a vložte do sucha až do jara. Pak stačí položit papír na hřeben, dobře rozlitý vodou a lehce posypat zemí. Není to špatné, ale časově náročné a vhodné pouze pro ty, kteří mají dost času.

Stojí za povšimnutí, že v prodeji jsou hotové papírové proužky vyrobené podobným způsobem, ale za použití průmyslových metod. Ale musíte si být jisti dostatečným klíčením semen. Při nákupu věnujte pozornost datu výroby. Semena mrkve zůstávají životaschopné ne déle než dva roky, ale je lepší brát čerstvá semena. V prodeji jsou také zrnitá semena, která lze snadno zasít v požadované vzdálenosti, ale stále stojí za to vysadit trochu častěji, než je nutné..

Výsadba mrkve: jak správně zasadit. Užitečné tipy

Výsadba mrkve: jak správně zasadit. Užitečné tipy


Obecně existuje mnoho různých představ, jak usnadnit život zahradníkům, a objevuje se stále více nových. Možná vám pomohou nejnovější a již dobře známé užitečné techniky výsadba mrkve: jak správně zasadit, zlepšit výsledky své práce. Na mou pozornost přišla metoda, která se zdála být hodná pozornosti. Vaříme tenkou pastu ze škrobu a vody. Konzistence by měla být taková, aby byla pouze mírně viskózní. Můžete si vzít asi lžičku škrobu s malým hráškem na půl litru vody, pokud je to nutné, můžete jej naředit ještě tenčím jednoduše přidáním vody do ještě horké hmoty.

Semena vložte do vlažné pasty a dobře promíchejte rukou nebo lžičkou. Dostáváme pozastavení. Malá semena jsou rovnoměrně distribuována v pastě. Nalijte to vše do staré konvice, kávové konvice nebo malé konev. Hlavní věc je, že nos je dostatečně úzký. Jdeme na zahradu a nalijeme pastu se semeny rovnoměrně s mírným sklonem hubice do předem připravených drážek. Zbývá je posypat mírně na vrchol humusem a čekat na výhonky.

Výsadba mrkve: jak správně zasadit. Užitečné tipy

Semena majákových rostlin mohou být rozprostřena ručně. V případě potřeby můžete do pasty přidat roztok stopových prvků nebo biostimulancií. Je také možné provádět setí hnízdním způsobem, když nejsou zasety v nepřetržité řadě, nýbrž v díře 4-5 semen, ale musíte ji stále vytáhnout v raných stádiích, což znamená, že je možné poškodit a oslabit zbývající rostliny..

Ředění by mělo být provedeno, když se objeví jeden nebo dva pravé listy, přičemž nejprve zůstane vzdálenost mezi rostlinami tři až čtyři centimetry, se sekundárním ředěním ve fázi zralosti paprsku se vzdálenost zvětší na osm až deset centimetrů, a pokud je odrůda velkoplodá, pak více.

Výsadba mrkve: jak správně zasadit. Užitečné tipy

Výsadba mrkve: jak správně zasadit. Užitečné tipy


Semena mrkve jsou naplněna éterickými oleji. Můžete je snadno cítit tím, že si je otřete prsty, a dokonce i bez nich vůně znatelně voní. Výskyt sazenic zpomaluje vysoký obsah těchto olejů. Zde potřebujeme několik tipů výsadba mrkve: jak správně zasadit, urychlit vznik sazenic. Existuje mnoho způsobů, jak urychlit klíčení, každý z nich má své vlastní příznivce a odpůrce. Podívejme se na některé z nich, možná najdete něco, co vám vyhovuje..

Rozprašování je známo již dlouhou dobu a docela úspěšně se používá i v průmyslovém měřítku. Jaký to má smysl? Semena se umístí do vody a okysličují. Doma mají majitelé akvárií pravděpodobně kompresor. Nalijte balíček semen do nádoby s vodou a zapněte kompresor. Dostatek dní na zpracování. Potom hodíme naše semeno na síto a sušíme ho do té doby, než se roztekne, a potom okamžitě přistoupíme k setí. Problém je v tom, že ne každý má kompresor, ale metody předosévání nejsou na to omezeny..

Výsadba mrkve: jak správně zasadit. Užitečné tipy

Pokud jste schopni zůstat doma celý den, aniž byste šli kamkoli, zkuste tepelné ošetření. Semena nalijte do plátěného sáčku s malým množstvím prostoru, uvázat krk a po dobu 30 sekund nebo minut udržujte pytel v horké vodě při takové teplotě, kterou toleruje pouze ruka (padesát stupňů Celsia). Může to být mísa nebo proud horké vody z kohoutku. Tento postup je třeba provést šestkrát až osmkrát denně, poté, stejně jako v předchozím případě, sušení na tekutost a setí.

Někdo jiný vaří vlhká semínka v škrobu nebo mouce, což je druh domácí granulace. Při výsevu jsou pak lépe vidět, což jim umožňuje rovnoměrnější distribuci a malé organické hnojení pro budoucí rostliny. V nejjednodušším případě jsou semena namočena do plátěného pytle, umístěna do díry v zemi do hloubky poblíž bajonetu lopaty a ponechána tak po dobu dvou až tří týdnů. Po vykopání okamžitě začněte setí. Namáčení můžete aplikovat v roztocích Epin, Zircon nebo jiných biostimulantech v souladu s pokyny, v aloe šťávě.

Výsadba mrkve: jak správně zasadit. Užitečné tipy

Výsadba mrkve: jak správně zasadit. Užitečné tipy

Pokud jsou hřebeny špatně připravené a drážky jsou nerovnoměrné, můžete zrušit veškerou předsevovou úpravu. Kromě složení půdy, předchůdců a dalších věcí jsou skutečně důležité správné agrotechnické techniky. I když se zdá, že je vše dostatečně jednoduché, záležitost je spíše spletitá. výsadba mrkve: jak správně zasadit a jaké nástroje by měly být použity - to jsou jen první otázky, které si nezkušený zahradníci položí. Již jsme řekli, že půda by měla být volná, výživná, bez hrudek a bez plevelů. Je však velmi důležité zasadit semena rovnoměrně a ve stejné hloubce. Za tímto účelem posypeme hnojivo na vykopanou půdu a vyrovnáme půdu pomocí hrábě, až se uvolní a vyrovná..

Dále přistoupíme k označení. K tomu používáme pravítko, které si můžete sami vyrobit, dělení na dřevěný lat s délkou nejméně dvacet centimetrů (to je šířka hřebene). Při správném označení pomohou dva kolíky se šňůrkou v délce postele. Vyberte si vzdálenost mezi hřebeny, která je pro vás výhodná. Minimálně - třicet centimetrů, dostatečný pro volný průchod, ale může být i více. Ale to nejsou všechny jemnosti, jak správně zasévat mrkev.

Výsadba mrkve: jak správně zasadit. Užitečné tipy

Gol, jak víte, vymýšlí vynálezy. Kategorie takových vynalézavých vynálezů by měla zahrnovat nástroj, který vám umožní vytvořit několik rýh stejné hloubky najednou v požadované vzdálenosti mezi nimi. Trochu se to podobá jakési hrábě. Zub má tvar rovnostranného trojúhelníku se špičkou dolů, jeho délka se rovná požadované hloubce drážky. Šířka takového nástroje je šedesát centimetrů, tj. Polovina šířky hřebene. Pokud je vaše postel užší, lze její šířku zmenšit. To také umožní uzavřít drážky po zasetí, pouze to provedeme přemístěním špičky k hřebenu. Toto a další užitečné nástroje, jako je válec pro zhutňování půdy po setí, vyrobené z ořezávání dřevěného kulatiny, navrhují zemědělci Gordeevové. Je docela možné, že se to mohlo stát i jiným zemědělcům. Samozřejmě, pokud máte malou zahradní postel, pak drážky mohou být umístěny naproti, v tomto případě bude běžný dřevěný blok vhodné velikosti fungovat pro jejich řezání.

Výsadba mrkve: jak správně zasadit. Užitečné tipy

Je čas výsadba mrkve: jak správně zasadit, Vyberte si vhodné místo a určete připravenost půdy - nyní to zjistíme. Půda by se v době zpracování samozřejmě neměla držet nástrojů, ale neměla by být příliš suchá. Dostatečná vlhkost půdy je zvláště důležitá při setí nasáklých semen. V suché zemi mohou jednoduše zemřít. Je snadné zkontrolovat připravenost tak, že stlačíte zemi do hrudky, nemělo by se ani slepit, ani se rozpadat okamžitě. Osvětlení vybrané oblasti je velmi důležité, protože mrkev nemůže stát zastínění..

Výsadba mrkve: jak správně zasadit. Užitečné tipy

Osvětlení by mělo být dostatečné po celý den. Není vhodné pro setí nížiny, kde voda stagnuje. Optimální je rovina nebo mírný sklon na jih. Pokud máte malý hřeben a počasí je suché, má smysl zakrýt zemi spunbondem o nízké hustotě a zalévat ji podél ní.

Tím se zabrání vyplavování půdy a plodin. Po vzniku může být odstraněn. Doufám, že tento materiál bude užitečný, a na podzim budete mít pouze jednu otázku, jak ukládat mrkev.


Podívejte se na podobné recepty

» » Výsadba mrkve: jak správně zasadit. Užitečné tipy