Co můžete zasadit v květnu? Jakou zeleninu vysadíte v květnu?

Mezi řadou zahradnických plodin existuje mnoho takových lze vysadit v květnu. A není třeba se držet názoru, že rostliny vysazené v posledním jarním měsíci nebudou mít čas dozrát do podzimu a sklizeň bude ztracena.

Naopak v květnu se povětrnostní podmínky stabilizují: průměrná denní teplota stoupne na +10–12 ° C, sníh se zcela roztopí, vrchní vrstva vyschne a zahřeje se.

Semena položená v zemi okamžitě padají do příjemného prostředí, kde začínají aktivně růst bez prodlení. A často předčí rozvoj kultury, zaseté v březnu až dubnu nebo vysazené na sazenicích.

Co lze zasadit v květnu
Zelenina

Pokud jde o zeleninové plodiny, jsou také v květnu často vysazovány na postelích. Důvodem je chladné klima nebo jednoduchá zapomnětlivost zahradníka, který zmeškal tuto chvíli přistání v dubnu. Proto ti, kteří opožděnou výsevem nebo byli „zpožděni“ rozmarným počasím, mohou mít čas naplnit postele následující zeleninou:

- Zelí. Výběr správné odrůdy zajistí vysoké výnosy plodin. Vybraná odrůda musí být přizpůsobena regionu a klimatu, musí být vhodná po dobu vegetačního období a doby zrání v dané oblasti a musí být také odolná vůči účinkům škůdců. V tomto případě bude pravděpodobnost zrání velkých, hustých a šťavnatých hlav mnohem vyšší..

- Mrkve. Tato kořenová plodina se zasévá do konce června. To umožňuje sklízet postupně - jak plody dozrávají - a dokončit sklizeň před příchodem mrazu (do pozdního podzimu). Tato praxe zjednodušuje podmínky skladování a snižuje riziko zkažení zeleniny vykopané v časném podzimu..

Co lze zasadit v květnu

- Kukuřice. Rychle rostoucí kultura je bohatá na stopové prvky a vitamíny. Bude dobře přijímán v teplé půdě a bude vykazovat vysokou klíčivost. Požadavky na kukuřičnou půdu jsou nízké. Nepotřebuje časté zalévání.

- Luk. Květnové počasí je právě pro výsadbu sazenice cibule na zeleném pírku. Současně s tím se přidávají vitamínové doplňky. chutné šalotky a jiné odrůdy cibule pro hlavy.

- Červená řepa. Bordeaux se zasévá začátkem května a v červenci bude možné ošetřit sladké aromatické kořenové plodiny. Řepa se osévá řídce, vyhýbá se dalšímu ztenčení lůžek a dává kořenové plodině rostliny možnost plně se rozvíjet..

Co lze zasadit v květnu

- Fazole a hrách. Luštěniny nejsou zasety okamžitě, ale v několika průchodech v intervalu 7-10 dnů. Tato praxe bude mít za následek různé doby zrání, takže nebude možné zmeškat žádný modul..

- Ředkev. Pro brzkou sklizeň se ředkvičky zasazují koncem února nebo začátkem března. Když však snědli časnou zeleninu, jdou do druhé série a v květnu zasejí semena. Letní ředkvičky jsou na jaře o něco méně šťavnaté, hustší a skvělé pro čerstvé saláty a další letní jídla.

Co lze zasadit v květnu

Rostliny milující teplo

Kromě uvedených rostlinných plodin také můžete zasadit do země v květnu a rostliny milující teplo. Patří mezi ně okurky, které jsou velmi náročné na růstové podmínky a jako příjemné počasí. Jsou zasazeny na otevřeném prostranství nebo na vyvýšených ňadrech. Týden a půl po výsevu naklíčených semen se objeví první výhonky. Je třeba si uvědomit, že okurky jsou velmi milující vlhkost, a proto musí zajistit pravidelné zavlažování (nebo zavlažování) a nezapomenout na „krmení“ půdy v kořenové zóně hnojivy..

Cuketa je další zahradní rostlina vysázená v posledním jarním měsíci. Při výsadbě má dostatek prostoru pro růst a tvorbu ovoce. Proto se mladé výhonky, které se objevily, nutně ztenčují a nezanechávají více než 2-3 pro jeden keř. Ve skutečnosti lze ze dvou silnějších rostlin odstranit více zeleniny než z tuctu slabých rostlin..

Co lze zasadit v květnu

Bohatá plodnost ukáže sladké papriky, pokud budou vysazeny nejprve sazenicemi a v květnu převedeny na otevřenou půdu. Papriky pro normální růst nevyžadují mnoho prostoru. A pro sezónu, v závislosti na odrůdě as náležitou péčí, dává dvě sklizně.

Stejně jako pepř se v květnu semenáčky rajčat přenesou na postele. I když můžete rostlina mletá rajčata Okamžité, ale silné, ztvrdlé sazenice jsou účinnějším způsobem pěstování této zeleniny. K dnešnímu dni bylo vyšlechtěno velké množství odrůd rajčat, mezi nimiž jsou i pozdní, určená k výsadbě v květnu. V jedné sezóně můžete vyzkoušet několik zemědělských odrůd rajčat (s různou chutí a různou dobou zrání) a dokonce si přinést vlastní.

Co lze zasadit v květnu

Koření a byliny

Jaké byliny a koření se obvykle vysazují v květnu? Samozřejmě se jedná o termofilní čekanku, kořeněné šalvěje a bazalku, čerstvé oregáno, specifický tymián ... Ti, kteří se nechtějí obtěžovat bylinkami, se mohou omezit na nejoblíbenější petržel a kopr. Zasejte saláty a špenát bohaté na vitamíny.

Ty odrůdy salátů, které byly vysázeny dříve, jsou již na začátku léta hořké a květnové výsadby vám umožní vychutnat něžné, čerstvé listy.

Fanoušci něčeho neobvyklého budou chtít zasadit zelí kedlubny. Pěstitelské období této zeleniny je krátké (asi 8 týdnů). Proto ve srovnání s načasováním výsadba bílého zelí do země, Kohlrabi je vysazen nejdříve v polovině května. Rychle zraje: 2 měsíce po přesunu sazenic na místo je možné první plodinu odstranit.

3 týdny po kedlubnu se vysadí další zelí připomínající salát - pak choy. Díky této odrůdě budou na stole až do velmi podzimních mrazů chutné a zdravé zelené.

Květen je také vhodný pro pěstování pastináků. Vysévá se v řádcích 3 až 4 zrn každých 20 cm. Když rostou zelené výhonky, lámají se postele a zanechávají nejsilnější rostliny. Řeřicha je umístěna vedle pastináka. Je velmi náročný na zalévání a budete muset na místě pravidelně a hojně navlhčit půdu. Řeřicha je někdy vysazena do speciálních nádob k vyklíčení a ponechána venku. Pouze nádoba musí být pohřbena ve vhodné nádobě s vodou o 5-8 cm.


Co lze zasadit v květnu

Někteří zahradníci pochybují: je možné pěstovat česnek na jaře v květnu? Rozhodně. Stačí správně stanovit čas setí. Půda musí být zahřátá nejméně na +5 stupňů a vyloučena možnost nočních mrazů. Jinak zuby ztuhnou a zmizí..

Proto je optimální čas pro jarní výsadbu česneku považován za poslední týden v dubnu a květnu. Není však nutné ji dotahovat, protože v době sklizně hlavy prostě nebudou mít čas na řádné zrání.

Důležité pravidlo pro výsadbu česneku na jaře: předklíčení výsadebních zubů. Za tímto účelem jsou vybrané stroužky česneku namočeny v teplé vodě s přídavkem špetky krystalů síranu měďnatého k dezinfekci rostlinného materiálu. Poté jsou zabaleny do vlhkého hadříku a ponechány na chladném místě (například v lednici), dokud se neobjeví klíčky..

Co lze zasadit v květnu

Melouny

Kdokoli chce pěstovat melouny (vodní melouny, melouny, dýně) v zahradě, čeká na polovinu května, kdy zaseje semena do země. Melouny a tykve klíčí při teplotách nižších než +12,16 stupňů a pro aktivní vývoj a růst potřebují + 22,30 stupňů. A teplé květnové dny jsou nejvýhodnější dny pro výsadbu semen v zemi..

U melounů je web pečlivě vybrán. Dýně, ve srovnání s melouny a melouny, miluje vlhkost. A zjistit to, mohu zasadit v květnu zvláštní odrůda, je jí přiděleno prostorné místo, může být nížina s mírně vlhkou půdou.

Nebo jí pravidelně zalévají. Nadměrná vlhkost je však také nežádoucí a zvyšuje riziko snížení chuti dýně (dýňová dužina je vodnatá, s nízkým obsahem cukru).

Melouny a melouny jsou na vodu méně náročné, ale extrémně citlivé na nedostatek světla. Pro ně jsou přiděleny otevřené, ne stínované oblasti, ale rozhodně chráněny před větry. A pokud se váš region vyznačuje horkým, dlouhým letem, pak je získání úrody melounů velmi reálné!

Co lze zasadit v květnu

Okrasné rostliny. Květiny

Pro mnoho zahradníků není pozemek jen místem získání dobrá sklizeň rajče a jiné zeleninové plodiny, z nichž se později sklízí různé domácí konzervy. Musí mít místo pro květinové záhony. Nebo se dekorativní plodiny pěstují podél plotu a plotu, pod okny, zdmi zahradního domu a na jiných místech..

Které z kvetoucích rostlin se vysadí v květnu? Cibulovité odrůdy zahrnují jiřiny, gladioly, kanyly a lilie. Astry, macešky, kosmea, snapdragony, balzám, majoré, měsíčky jsou osázeny semeny ... Flox, zvony, karafiáty (obyčejné a turecké), delphinium atd. Jsou vysázeny z trvalek. Mimochodem, květinové záhony jsou zdobeny ozdobnými slunečnicemi a někdy i příjemným polem, kombinujícím s užitečným (po rozkvětu a zrání mohou být z čepic odebrána chutná semena).

Co lze zasadit v květnu

V květnu budou petrklíče (narcisy, tulipány, krokusy) zcela uschnout. Musí být vykopané, oddělené, když jsou zahuštěné a přesazeny. Je možné zasadit tulipány na jaře v květnu? Odpověď je dvojznačná: ano a ne. Metoda podzimní výsadby je samozřejmě běžnější. Na jaře jsou možné dvě možnosti. A pro každou z nich je přiděleno určité časové období, jako v pěstování pozdního hrášku. Aby kvetly tulipány letos, výsadba se provádí nejpozději v březnu. V tomto případě nejsou žárovky umístěny v chladné půdě, ale v květináčích a ponechány v teplé místnosti. A teprve když se venku zahřeje a cibule vyklíčí, přesadí se z květináčů do země spolu s kusem půdy. Pokud jsou cibule (i klíčící) vysázeny v květnu, pak kořeny dokonale zapustí zelení, ale letos byste od nich neměli očekávat barvu.

Co lze zasadit v květnu

Exotický

Co jiného můžete položit na postele v květnu? Například, swede a švýcarský mangold jsou pikantní odrůdy červené řepy. Tyto rostliny se nebojí ani lehkých mrazů, takže jsou zasety přímo do země. I když pro ujištění zkontrolujte klíčivost semen a jsou zasety na teplé zemi v první dekádě května. Ohromující vitamínové saláty se připravují z rutabagy a mangoldu, zapečené v troubě s masem a další zeleninou, dušené houbami ...

Co lze zasadit v květnu

Co můžete zasadit v květnu? Stromy a keře

Na jaře (konkrétně v květnu) také opravují zahradu. V současné době se vysazují takové teplomilné ovocné stromy, jako jsou: třešně, meruňky, švestky, třešně, třešňové švestky a také rezistentní odrůdy hrušek a jablek. Květen je nejlepší čas zasadit sazenice ovocných stromů a keřů s uzavřeným kořenovým systémem (s hliněnou koulí nebo ve speciálních nádobách).

Zaprvé se budou lépe zakořenit, za druhé, v posledním jarním měsíci začíná ve srovnání s podzimní výsadbou aktivní růst kořenů. Sazenice s otevřeným oddenkem jsou naopak nejlépe zasazeny na podzim, když jsou rostliny v klidu (růst a tok mízy jsou zpomaleny, pupeny nejsou naplněny).

Je však třeba si uvědomit, že období příznivého výsadby zahradních stromů a keřů na jaře je krátké (přibližně 3 týdny). A jakmile se země zahřeje, začnou pracovat. Ale až do začátku růstu ledvin!

Co lze zasadit v květnu

Nenechte si ujít okamžik setí, kdy můžete nebo nemůžete zasadit zeleninovou zahradu, řekne vám sama příroda nebo spíše měsíční kalendář. Například, pokud kvetou dubové pupeny, již se nemůžete bát mrazu - a kvetoucí třešeň je signálem pro pěstování brambor.

Na základě lidových znaků a přírodních jevů je podle fází měsíce každoročně sestavován lunární kalendář pro každý typ zahradní plodiny. Pohodlné stoly pomohou začínajícímu zahradníkovi orientovat se, provádět setí včas a v důsledku toho sklízet velkorysou sklizeň, blízko zimní přípravy.

Ale i přes radu lunárního kalendáře “Jaké květiny lze vysadit v květnu a rostlin “, je nutné vzít v úvahu zemědělskou technologii lůžek, aby se semena řádně připravila k setí. A pouze s harmonickou kombinací všech těchto požadavků a pravidel lze počítat s bohatým plodením zahradnických plodin.


Podívejte se na podobné recepty

» » Co můžete zasadit v květnu? Jakou zeleninu vysadíte v květnu?