Šalotka - výsadba na jaře v otevřeném poli na peří. Krok za krokem hlavní třída s fotografií

Šalotka, nebo shrike, kuschevka, jak je také známo, se pěstuje od jihu k severním regionům díky své nenáročnosti, odolnosti proti mrazu a schopnosti dlouhodobého skladování v zimě i za pokojových podmínek.

Výsadba šalotek na jaře

Liší se od cibule, ke které je velmi podobná, v jemnější a sladší chuti a jemném tenkém zeleném peří. Z jedné žárovky do konce sezóny se v hnízdě vytvoří 5 až 20 žárovek o hmotnosti 20–40 gramů.

Peří šalotky roste velmi rychle po výsadbě a během pouhých tří týdnů dosáhne výšky 25-35 centimetrů. Z jedné žárovky roste banda elegantních smaragdových listů. V zájmu tak jemného a slabě ostrého zeleného peří se vysadí na jaře co nejdříve. Pro získání voňavého peří za tři týdny je třeba na to připravit žárovky..

Výsadba šalotek na jaře

Pokud nemáme vlastní výsadbový materiál, kupujeme jej na trhu. Vybíráme si ne příliš velké, se suchými, neporušenými šupinami a bez známek nemoci a plísní. Existuje spousta odrůd šalotky: jsou zde zaoblené a podlouhlé žárovky, se světlou nebo červeno-fialovou barvou stupnic - už je tu někdo, komu se to líbí. Před výsadbou žárovek je vhodné držet domy na nejteplejším místě po dobu 20–30 dní, aby po přistání na zahradě nezastřelily samy sebe, ale rychle se přesunuly do růstu a vybudovaly kvalitní peří.

Výsadba šalotek na jaře

Před výsadbou rozdělíme cibuli, vyhodíme sušené nebo poškozené, rozdělíme na samostatné cibule.

Výsadba šalotek na jaře
Ostrým nožem odřízněte část horního krku. Tato technika urychlí vznik peří a klíčení cibule v půdě..

Výsadba šalotek na jaře


Příprava roztoku tmavě růžového manganistanu draselného pro ošetření žárovek z nemocí.

Je lepší, když je teplota roztoku 30-40 stupňů.

Výsadba šalotek na jaře

Ořezanou cibuli ponoříme do teplého roztoku manganistanu draselného asi hodinu. Potom ji vyjmeme a necháme ji trochu vyschnout.

Výsadba šalotek na jaře

Vybíráme slunné místo pro výsadbu šalotek, vykopeme půdu o 15-20 cm, přidáme humus nebo kompost k vykopávání, 2 kbelíky na čtvereční. metr, 60 g superfosfátu a trochu písku, je-li půda jílovitá. Vyrovnáváme povrch postele hrábě a značkujeme plochou řezačkou nebo motykou drážkou 10 cm hluboko ve vzdálenosti 20-25 cm od sebe.

Drážku nalijeme vodou s přídavkem močoviny nebo dusičnanu amonného v množství 30 g na 10 litrů vody. Cibule rozložíme podél dna drážky ve vzdálenosti 8-12 cm a lehce je vtlačíme do mokré půdy.

Výsadba šalotek na jaře
Vysazené cibule jsou nahoře pokryty prosetým kompostem nebo dobře shnilým humusem s vrstvou 2-3 centimetrů a mírně zhutněné.

Pokud je počasí chladné, zakryjte výsadbu fólií nebo agrofibrem, aby se zrychlil růst a vývoj peří..

Ve vlhké půdě začnou cibule rychle růst kořeny a jemné zelené peří. Je vhodné nezavlažovat výsadbu po dobu 10-12 dní, aby kořeny rostly co nejhlubší do půdy a umožňovaly mladému smaragdovému pírku získat sílu.

Výsadba šalotek na jaře
Po 20–25 dnech můžete odříznout první citlivé listy a použít je pro jarní vitamínové saláty.


Podívejte se na podobné recepty

» » Šalotka - výsadba na jaře v otevřeném poli na peří. Krok za krokem hlavní třída s fotografií